(Ne) objevené tváře památek 2018
O krásách naší země (ČS)
Autorský projekt, vítězná mise soutěže České spořitelny, zaměřený na krásy naší země realizovný ve spolupráci s českými osobnostmi a Národním památkovým ústavem s cílem vytvořit národní, populárně naučnou edici o našich méně známých památkách, které jsou zahrnuty v projektu Neobjevené památky NPÚ.
Projekt bude zakončen závěrečnou vernisáží na pomoc potřebným stavbám, právě naše historie totiž vytváří to, kým jsme dnes. Mohli bychom vzletně říct, že se jedná o pomoc současných umělců, umělcům minulým.
Projekt poukazuje nejen na materiální krásy země, ale představuje také osobnosti z různorodých oborů,
které jsem vybrala pro jejich charakter a postoje k životu. Jednou z myšlenek projektu tak bylo podpořit hrdost našeho národa, protože krásy, které naše vlast nabízí, ať se jedná o stavby, nebo lidi, si to právem zaslouží...
autorka projektu Marketa Novak
(absolventka dějin kř. umění UK, profesionální fotografka)
Projekt také lze dohledat pod názvem "O krásách naší země" - jedná se o výherní misi soutěže Už.vím
České spořitelny
Fotografie v médiích: Český rozhlas, Česká televize, Žena a život, Blesk pro ženy, Jihočeský deník, Cosmopolitan, Chvilka pro Tebe, Enchanted living (USA), Deník plus, Českokrumlovský deník, Aha a mnoho dalších...
Pámátky s umělci podílejícími se na projektu:
(podle seřazení fotografií pod textem)
Zámek Nebílovy - LENNY
Zámek Vimperk - Hanka Vagnerová
Zámek Uherčice - Terezie Kovalová
Zámek Dačice - Klára Issová
Hrad Nové hrady - Lucie Vondráčková
Zámek Libochovice - Gabriela Koukalová s manželem
Zámek Velké Březno - Markéta Procházková
Zámek Stekník - Sandra Marková (módní návrhářka)
Zámek Rájec nad Svitavou - sourozenci PONERovi
Zámek Valeč - Eva Toulová (režisérka)
Zámek Raduň - Hanka Zemanová (biokuchařka)
Lenny a zámek Nebílovy
Příběh fotografie:
Příběh fotografie od autorky projektu (Ne) objevené tváře památek:
Lenny vidíte v krásném tanečním sále, jehož výzdoba je v České republice naprosto unikátní. Výmalba byla svěřena Antonínu Tuvorovi. Celá iluzivní malba subtropické krajiny je malovaná s dávkou fantazie, a tak na tropických palmách můžete zahlédnout bukové listy a v korunách pobíhat veverky. Zajímavá je restaurátorská práce, která zde proběhla před třemi lety. Nástropní malba musela být nejprve rozřezána na 600 plátů, uložena na dlouhou dobu, dokud se neopravila klenba, a po 45 letech byla přenesena zpět na strop sálu. V sále visí i kopie velkého benátského lustru. Na zámku však můžete vidět i pravé benátské zrcadlo a originální benátský lustr. Lenny drží v ruce gladiol. Ten jsem zvolila proto, že výzdoba druhé části zámku je zaměřena na mobiliář s květinovou výzdobu. Můžete zde například vidět talíře z 18. století vyzdobené gladioly.
Osobnost:
Lenny jsem do projektu vybrala, protože je to energická mladá dívka, která si právě dobývá svět. Celým jménem Lenka Filipová, dcera zpěvačky Lenky Filipové, se zaměřila na hudební kariéru jako zpěvačka a textařka vlastních písní. Proslavila se písní „All my love“. V dalších letech svou tvorbou získala ceny Anděl za Album roku, Skladba roku a Zpěvačka roku. Byla také nominována na Českého Slavíka. S další svou známou písní „Hello“ slavila úspěchy v Itálii, kde byla pozvána jako host talkshow a vystoupila s touto skladbou na Wind Music Awards ve Veroně. Mohli jste ji také najít ve článku o 30 pod 30 magazínu Forbes, který píše o nejúspěšnějších mladých lidech. Na Lenny obdivuji nejen její talent, ale především lidskost a poctivost, se kterou se staví ke své profesi:)
Příběh fotografie:
Na fotografii vidíte zadní křídlo zámku Nebílovy. Takto vypadal v polovině 20. století celý objekt. Přední křídlo je dnes již opravené do své původní krásné podoby. Já jsem ale vybrala tento pohled jako ukázku toho, v jakém stavu se mnoho podobných památek nacházelo v padesátých letech 20. století a řada z nich až dodnes. Polovina zámeckého interiéru zatím čeká na svou obnovu, druhá polovina je zrestaurovaná a můžete v ní vidět právě taneční sál (předchozí fotografie). Zámek si nechal postavit Adam Jindřich hrabě ze Steinau, císařský generál a maršál Benátské republiky. Možná právě proto můžeme na zámku najít mnoho pro Čechy netypických prvků. Stavba byla postavena podle plánů Johanna Lucase von Hildebrandta, který projektoval slavné zámky Mirabell v Salzburku anebo Belveder ve Vídni.
Fotografie, autor projektu: Marketa Novak
Osobnost: Lenny
Místo: zámek Nebílovy
Mise soutěž Už vím – České spořitelny
Šaty: Sandra Mark
Vizáž: Tereza Dellamária
Projekt „(Ne) objevené tváře památek“ vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem
Více o zámku: https://www.zamek-nebilovy.cz/cs
Více o projektu: https://www.marketanovak.cz/ne-objevene-tvare-pamatek
Zajímavosti ze zákulisí: https://uzvim.cz/blog/marketa/posty/51-nebilovy-lenny
Hanka Vágnerová a zámek Vimperk
Příběh fotografie:
Herečku Hanu Vágnerovou vidíte v renesančním sále, který se ukrývá v jižním křídle Dolního zámku. Renesanční sál vznikl na počátku 17. století. Kolem roku 1730 byl ale zakryt barokní vestavbou, která ho příčkami rozdělila na čtyři místnosti a chodbu. Ve druhé polovině 20. století sloužily zámecké prostory jako kanceláře jihočeských státních lesů a dalších lesních závodů, po revoluci pak jako kanceláře Národního parku a CHKO Šumava. Do současného stavu se dostal paradoxně až po revoluci, kdy byly kanceláře vystěhovány a zámek přestal být udržován. Většina místností proto vypadá velmi obdobně jako místnost na fotografii – tedy bez mobiliáře a s restaurátorskými sondami v omítkách. Za Hankou můžete vidět odhalenou část renesanční výmalby původního sálu, na kterou ukazuje zmenšeným malovaným prknem v ruce. Možná ještě větším překvapením pro nás bude zjištění, že nad barokní vestavbou se nachází zachovaný dřevěný záklopový strop z období renesance. Zámek Vimperk je v současné době unikátní právě tím, že nechává vyniknout všechny historické fáze zámku.
Osobnost:
Hanka Vágnerová je známá česká divadelní i filmová herečka. Mohli jste ji vidět třeba v divadlech ABC, Disk nebo Extrém. Často ztvárňuje také role v televizních pořadech, jako například v seriálech Horákovi a Vyprávěj. Účinkovala také ve filmu Bathory. Před studiem DAMU se aktivně věnovala modelingu. Při focení mne Hanka nadchla svou nevyčerpatelnou energií a sebevědomím. Celé focení ubíhalo rychle a mnohokrát jsme se od srdce zasmály.
Příběh fotografie:
Další fotografie odkazuje na vzpomínku malé Annemarie Heske, která ve 30. letech 20. století vyrůstala na vimperském zámku. Zámek patřil v té době rodině Schwarzenbergů a otec malé Annemarie, Ing. Rudolf Heske, byl ředitelem schwarzenberského velkostatku, jehož správa na zámku sídlila. Právě ke Schwarzenbergům se vztahuje ona vzpomínka, kdy Annemarie stojí na nádvoří a v rukou drží tác se skleničkami připravenými k přípitku. Na zámek totiž přijížděl na návštěvu JUDr. Adolf Schwarzenberg a návštěva to byla vskutku vzácná. Sklo je se zámkem spojeno i jiným způsobem, součástí zámku je totiž Muzeum Vimperska s rozsáhlou sbírkou skla.
Fotografie, autor projektu: Marketa Novak
Osobnost: Hanka Vagnerová
Místo: zámek Vimperk
Mise soutěž Už vím – České spořitelny
Šaty: PONER
Vizáž: Tereza Dellamária
Projekt „(Ne) objevené tváře památek“ vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem
Více o zámku: https://www.zamek-vimperk.cz/cs
Více o projektu: https://www.marketanovak.cz/ne-objevene-tvare-pamatek
Zajímavosti ze zákulisí: https://uzvim.cz/blog/marketa/posty/64-zamek-vimperk-hana-vagnerova
Terezie Kovalová a zámek Uherčice
Příběh fotografie:
Další fotografie pochází z monumentálního hodovního sálu, který sloužil ke společenským účelům. Pro svoje vynikající akustické vlastnosti je i dnes občas využíván k pořádání koncertů. Terezii zde můžete vidět jako bohyni s lukem, tímto symbolem jsem chtěla odkázat k nástěnným malbám sálu. Můžete zde vidět zpodobněného Apollona s jeho múzami, které krásně vyjadřují hudební a umělecké zaměření Terezie. Bůh Apollón pocházející z řecké mytologie má v moci světlo, uzdravení, umění, lukostřelbu, tanec a rozum. Mezi jeho atributy patří například luk se šípy, vlci či lyra. Jeho sestrou byla bohyně Artemis. Zajímavostí tohoto sálu jsou také okna, která jsou replikami původních. Na záchraně stropu v havarijním stavu se podílela britská nadace Přátelé českých památek částkou 30.000 liber.
Osobnost:
Terezie Kovalová je známá violoncellistka, která si již ve třinácti letech zahrála s Ostravskou filharmonií a později vystudovala konzervatoř. Aktivně hraje v několika kapelách. Spolupracovala na projektu Calm Season a zahrála si s kapelami Boris Carloff, David Stypka a další. Terezie je současně také učitelkou a příležitostnou modelkou. Můžete ji vidět v kolekci Karla Lagerfelda, jedné z nejprestižnějších módních značek.
Během focení mne Terezie nadchla nejen láskou k umění a k historii, ale i svými dovednostmi. V rudých šatech se po zámku pohybovala jako bohyně. Jeden z nejkrásnějších momentů projektu pro mě byl, když nám na polorozbořených schodech nádvoří zahrála na své cello.
Příběh fotografie:
Terezii vidíte na schodišti hlavního nádvoří s jejím profesním nástrojem violoncellem. Na pozadí se otevírají krásné renesanční arkády, pod nimiž jsou dnes umístěny barokní sochy, které byly původně rozestavěny v barokním francouzském parku. Na této fotografii jsem nechala vyniknout současný stav zámku, do kterého se dostal během druhé poloviny 20. století. Například jeden z nejkrásnějších sálů, letní jídelna, sloužil jako místní tělocvična. Díky půvabu i stavu bychom zámek mohli nazvat přiléhavým názvem Popelka mezi zámky. Nejstarší část renesančního zámku sahá do poloviny 16. století, většina budov byla dokončena v 90. letech 16. století. Zámek působí velmi romantickým dojmem a člověk by těžko uvěřil, že jeho historie obsáhla již půl tisíciletí.
Jeho stáří mu však dodává ještě větší kouzlo. Rozhodně jej doporučuji k navštívení.
Fotografie, autor projektu: Marketa Novak
Osobnost: Terezie Kovalová
Místo: zámek Uherčice
Mise soutěž Už vím – České spořitelny
Šaty: PONER
Vizáž: Tereza Dellamária
Projekt „(Ne) objevené tváře památek“ vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem
Více o zámku: https://www.zamek-uhercice.cz/cs
Více o projektu: https://www.marketanovak.cz/ne-objevene-tvare-pamatek
Klára Issová a zámek Dačice
Příběh fotografie:
Kláru jsem posadila na empírovou židli uprostřed knihovny z počátku 20. století. Toto místo jsem vybrala nejen pro jeho krásu, ale i jeho zajímavost. Místní pánové měli hluboký zájem o vědu a přírodniny. Z toho důvodu jsem až trochu surrealisticky umístila na Klárčiny šaty několik motýlů. Odkazují tak na zámecké sbírky vycpaných ptáků, minerálů, ale také na kazety s motýly. V knihovně Dačického zámku se nachází i cestopis, který sepsal sám baron Friedrich Egbert Dalberg. Výjimečností je také obraz mladé baronesy Terezie Dalberg. Tento portrét si nechali majitelé namalovat levně od mladého malíře a náhodou osudu tak vzniklo jedno z nejcennějších děl Dačického zámku. Tehdy začínajícím malířem byl František Kupka, který se stal jedním z nejznámějších českých malířů.
Osobnost:
Klára Issová je známá česká herečka. Vystudovala hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři a poté získala stálé angažmá v Divadle pod Palmovkou. Několikrát byla nominována na Českého lva, kterého získala za nejlepší ženský herecký výkon v roce 1997. Zahrála si ve více než 65 filmech, nejznámější jsou mezi nimi Indiánské léto, Nejasná zpráva o konci světa, Kytice, Anděl Páně, Letopisy Narnie: Princ Kaspian či Škoda lásky. Letos obsadila hlavní roli ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Ztvárnila role i v několika zahraničních filmech jakými jsou Johanka z Arku,
Mlhy Avalonu a další. Vystoupila také v mnoha televizních pořadech. Pokud bych měla zmínit jednu z nejsilnějších a nejzajímavějších osobností, které jsem za svůj život potkala, byla by to právě Klára Issová. Není jen osobností divadel a reflektorů, ale především je osobností svým vnitřním světem a názory.
Příběh fotografie:
Na fotografii vidíte Kláru před zasklenými arkádami nádvoří, které ji inspirovaly k tomu, že si vybrala tento zámeček. Váže se k nim zajímavý historický příběh. Dnešní podoba zámku je klasicistní s empírovými prvky. Jeho historie však sahá do období renesance. Při opravách této stěny nádvoří byly na počátku dvacátého století znovu otevřeny zazděné renesanční arkády. Další zajímavostí této fotografie je replika meče, který Klára drží. Meč má hned dva významy a příběhy. První význam se pojí s rodem Dalbergů, kteří vlastnili tento zámek. Měli privilegium přednostního pasování na rytíře díky činu, který jejich předek prokázal po boku císaře Svaté říše římské. Druhá smutnější skutečnost je ta, že rod vymřel po meči.
Fotografie, autor projektu: Marketa Novak
Osobnost: Klára Issová
Místo: zámek Dačice
Mise soutěž Už vím – České spořitelny
Šaty: Sandra Mark
Vizáž: Tereza Dellamária
Projekt „(Ne) objevené tváře památek“ vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem
Více o zámku: https://www.zamek-dacice.cz/cs
Více o projektu: https://www.marketanovak.cz/ne-objevene-tvare-pamatek
Lucie Vondráčková a hrad Nové Hrady
Příběh fotografie:
Na první fotografii z této série vidíte krásnou momentku Lucky s koněm Armandem před severní vstupní bránou. Lucii jsem k tomuto hradu vybrala záměrně, protože stavba v Nových Hradech je jedna z nejstarších památek našeho projektu. Její historie sahá až do poloviny 13. století. Kolem hradu můžete vidět jeden z největších suchých příkopů ve střední Evropě. Spojila jsem tímto způsobem trochu unikátní a odlišnou stavbu právě s tak významnou a oblíbenou osobností, jako je Lucie. Koně jsou na fotografii také z určitého důvodu, protože navádí k místní pověsti, která dává památce nádech tajemství a dotek bezprostřední minulosti. Hradní pověst vypráví o mniších, kteří strašili v jižní věži. V noci se vždy zjevili nocležníkům a zeptali se jich na otázku: „Které zvíře nestvořil Bůh?“ Nikomu se nepovedlo odpovědět správně. Nešťastníci pak onemocněli, chřadli a často i náhle zemřeli. Až se jednou k hradu dostal statečný kovář, který odpověď znal. Když se mu v noci zjevil zástup mnichů, odpověděl jim, že je to pouze kůň, protože má kopyta jako čert a když si lehá, nepokleká jako ostatní zvířata na zem.
Armando však není jen tak ledajaký kůň. Jedná se o profesionálního filmového koně České barokní společnosti. Mohli jste jej vidět například ve Třech mušketýrech a v připravovaném seriálu Carnival Row po boku Orlanda Blooma. Uvidíte ho také na mnoha představeních, například na Křivoklání nebo na Kutnohorském Stříbření. Takže na fotografii jsem zachytila tentokrát dvě osobnosti.
Osobnost:
Lucii Vondráčkovou jsem do projektu vybrala pro její osobní kouzlo, charakter a postoje.
Můžete si ji pamatovat ze seriálu Arabela se vrací, Královna květin nebo jako moderátorku pořadu Marmeláda. Hrála také v několika celovečerních filmech, například Bathory, Labyrint, Babovřesky, Kvaska, v kanadském The Perfect Kiss a mnoha dalších.
Známá je rovněž jako divadelní herečka, zahrála si například v Národním divadle v Saténovém střevíčku, v divadle Rokoko ve Skřivánkovi, Čarodějkách ze Salemu, v Richardu III. divadelního spolku Kašpar a dalších. Ztvárnila také role v muzikálech Excalibur, Starci na chmelu či v muzikálu Touha. Současně se věnuje dabingu a rozhlasu.
Několik let za sebou zvítězila v divácké anketě TýTý v kategorii zpěvačka.
Líbí se mi, že přes úspěch celé své kariéry zůstává velmi příjemnou ženou, která si stále ponechává svou jemnou ženskou i dětskou stránku, čehož si také velmi vážím.
Příběh fotografie:
U této fotografie jsem se rozhodla upřednostnit atmosféru místa. Lucku vidíte stát v okenním výklenku dámského salonku u krásné rokokově zdobené klícky. Dámský salonek je vybaven nábytkem, který byl původním vybavením novohradského zámku. Ten je v současné době veřejnosti nepřístupný, jelikož tam sídlí vědecké pracoviště Mikrobiologického ústavu Akademie věd.
Fotografie, autor projektu: Marketa Novak
Osobnost: Lucie Vondráčková
Místo: Hrad Nové Hrady
Mise soutěž Už vím – České spořitelny
Šaty: PONER
Vizáž: Tereza Dellamária
Projekt „(Ne) objevené tváře památek“ vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem
Více o zámku: https://www.hrad-novehrady.cz/cs
Více o projektu: https://www.marketanovak.cz/ne-objevene-tvare-pamatek
Zajímavosti ze zákulisí: https://uzvim.cz/blog/marketa/posty/58-hrad-nove-hrady-lucie-vondrackova
Manželé Koukalovi a zámek Libochovice
Příběh fotografie:
První společná fotografie manželů Koukalových pochází ze Sala terreny, nezbytné součásti italských dóžecích barokních paláců 18. století. Ty sloužily k příjemnému odpočinku v horkých letních měsících. Strop je vyzdoben mušlemi ze Středozemního moře, menší škeble pocházejí z Ohře. Reliéfní výzdoba má navodit pocit podmořské jeskyně, která rozhodně stojí za vidění.
Osobnost:
Gabriela Koukalová je jedna z našich nejúspěšnějších a nejznámějších sportovkyň. Získala řadu medailí a ocenění, je bývalou českou reprezentantkou v biatlonu. Obhájila mimo jiné dvě stříbrné medaile na zimních olympijských hrách v Soči a stala se mistryní světa ve sprintu a štafetě v roce 2017.
Petr Koukal je devítinásobný mistr České republiky v badmintonu. Po vážných zdravotních problémech založil nadační fond Petra Koukala, kde se pomocí přednášek snaží změnit myšlení mužů.
Příběh fotografie:
U této fotografie jsem dala přednost momentu okamžiku.
V pozadí si můžete povšimnout malé drobnosti, která odkazuje k místní zajímavosti. V minulosti vlastnil krátce zámek Libochovice sedmihradský vévoda Zikmund Báthory, příbuzný nechvalně známé hraběnky Alžběty Báthoryové - čachtické paní. Stejně jako velká část členů rodu trpěl výstřednostmi. V létě nechával zapřáhnout za koně saně a projížděl se možná právě touto zahradou.
Fotografie, autor projektu: Marketa Novak
Osobnost: Gabriela a Petr Koukalovi
Místo: zámek Libochovice
Mise soutěž Už vím – České spořitelny
Šaty: Sandra Mark
Vizáž: Tereza Dellamária
Projekt „(Ne) objevené tváře památek“ vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem
Více o zámku: https://www.zamek-libochovice.cz/cs
Více o projektu: https://www.marketanovak.cz/ne-objevene-tvare-pamatek
Zajímavosti ze zákulisí: https://uzvim.cz/blog/marketa/posty/61-libochovice-gabriela-koukalova-a-manzel
Markéta Procházková a zámek Velké Březno
Příběh fotografie:
Na fotografii vidíte Markétu Procházkovou v Hudebním salonku zámku hraběte Karla Chotka. Zámek Velké Březno je jedním z nejmenších a nejkrásnějších u nás. Byl postaven jako jedno z posledních šlechtických sídel v Českých zemích.
Markétu jsem na fotografii umístila ke klavíru, abych zdůraznila její hudební založení. Drží v ruce fotografii rodiny Chotků. Je na ní zachycen Karel Chotek se svou rodinou. Ne náhodou je pozornost věnována této fotografii, která je kopií jedné z nejstarších fotografií na světě pořízené metodou daguerrotypie. Nad klavírem si můžete povšimnout podobizny dvou Karlových synů. Dcera jednoho z nich, Žofie, se stala manželkou Ferdinanda d’Este. Pes, který leží u Markétiných nohou, je fenka Bára. Žije na zámku s místním kastelánem a prostě stála o to se s námi vyfotit. Nechtěli jsme ji odmítnout i proto, že psi byli nedílnou součástí panských sídel:) Otevřenými dveřmi nahlížíme do tanečního sálu, který je jednou z nejhezčích místností na tomto zámku. Ale na to už se musíte jet podívat sami:)
Osobnost:
Markétu jsem vybrala pro její pozitivní energii. Je výbornou muzikálovou zpěvačkou, má za sebou již více než dvacet muzikálových rolí v divadlech Kalich, Karlín a Broadway. Mohly jste ji vidět například v muzikálu Bonnie & Clyde jako Bonnie. Je také vítězkou soutěže Jihlavského slavíku a Rozjezdy pro hvězdy. V minulém roce se také objevila v televizním pořadu Tvoje tvář má známý hlas, kde perfektně ztvárnila zpěvačku Pink a jiné osobnosti pěveckého světa. V současnosti učí zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.
Musím říct, že obě její profese velmi oceňuji. Muzikáloví zpěváci ovládají perfektně zpěv, herectví i tanec a propojit špičkově tyto projevy je velká dřina, která nám přináší krásný zážitek. Líbí se mi také na ní, že se rozhodla pro profesi učitele, protože předávat znalosti a schopnosti dál je záslužná a důležitá činnost...
Příběh fotografie:
Na fotografii vidíte jižní fasádu. Zajímavostí je, že právě vilová architektura, tolik oblíbená v 19. století, získala svůj vzor již v antice, kdy bohatí měšťané jezdili na odpočinek mimo město. Karel Chotek si tento dům postavil jako svoji vilu na penzi. Místo novostavby zámku je dobře zvoleno, protože blízká železniční trať spojuje Prahu a Drážďany a ve své době po ní jezdil parní vlak. Karel Chotek je bohužel trochu opomíjená česká osobnost. Zastával úřad nejvyššího purkrabí Království Českého a svůj život opravdu naplnil. Díky jeho iniciativě byly vydlážděny ulice a náměstí, zaváděna kanalizace, stavěny společenské zdravotní a charitativní budovy, zakládány veřejné sady, stromořadí, okrašlovací komise. Byla jsem překvapená, o kolik projektů se zasloužil a jaké unikátní dary za ně obdržel. V Praze jsou po něm pojmenovány Chotkovy sady či Chotkova ulice. Podle mého názoru je to člověk, který opravdu žil pro ostatní lidi a pro budoucí generace. Líbilo se mi proto spojení zámku s Markétou Procházkovou, která je nastávající maminkou, symbolizuje tedy i zástupce nové generace...
Fotografie, autor projektu: Marketa Novak
Osobnost: Markéta Procházková
Místo: Zámek Velké Březno
Mise soutěže Už vím – České spořitelny
Šaty: PONER
Vizáž: Tereza Dellamária
Fotoaparát v první fotografii zapůjčení v Centrum FotoŠkoda
Projekt „(Ne) objevené tváře památek“ vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem
Více o zámku: https://www.zamek-vbrezno.cz/cs
Zajímavosti ze zákulisí: https://uzvim.cz/blog/marketa/posty/23-velke-brezno-
Sourozenci PONERovi a zámek Rajec nad Svitavou
Příběh fotografie:
Nikol a Jakuba vidíte ve velké klasicistní knihovně Rájeckého zámku. Jeden z majitelů zámku byl zakladatelem první zednářské lóže na Moravě, jejíž členové se scházeli i na rájeckém zámku. Knihovna obsahuje 60 000 svazků knih v šesti jazycích od nejstarších rukopisů ze 14. století přes prvotisky z 15. století až po technickou literaturu 20. století. Zahrnuje knihy o architektuře, filosofii, přírodovědě, technice a obsahuje i mnoho svazků o okultních vědách, které sloužily svobodným zednářům. Ještě bych zde zmínila zajímavost k tomuto focení. Šaty pro Nikol jsme vybírali v podstatě náhodně a o to větším překvapením bylo, když jsme velmi podobný střih i barvu spatřili na
jednom z obrazů v jídelně.
Osobnost:
Sourozenci Ponerovi se proslavili vlastní módní značkou PONER. Jakub začínal jako designer pro Natuzzi a Deichmann, ve volném čase dělal také stylistu. V roce 2015 se sestrou Nikol založili vlastní značku, za pouhé tři roky se stali známými a uznávanými módními návrháři. Dnes oblékají většinu známých osobností a jejich nádherný salón najdete v těsné blízkosti Pařížské ulice. Jejich styl se vyznačuje precizností, kvalitními látkami, použitím krajek, korálků a krystalů. Sourozence jsem do projektu vybrala, protože jejich tvorba je mi velmi blízká, cítím za ní mnoho pečlivé práce. Obdivuji také propojení dvou talentů, organizačního talentu Nikol a kreativního, uměleckého Jakuba. Je málo lidí, kteří se dokáží plně využít svůj talent.
Příběh fotografie:
Na této fotografii můžete vidět Sourozence Ponerovi v rodinné galerii. V této kompozici jsem využila amfiládu pokojů. Tento prvek se používal od 16. století. Průchody místností jsou za sebou řazeny tak, abyste mohli z první místnosti prohlédnout skrze celé křídlo až k poslední.
Fotografie, autor projektu: Marketa Novak
Osobnost: Nikol a Jakub Ponerovi
Místo: zámek Uherčice
Mise soutěž Už vím – České spořitelny
Šaty: PONER
Vizáž: Tereza Dellamária
Projekt „(Ne) objevené tváře památek“ vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem
Více o zámku: https://www.zamekrajec.cz/cs
Více o projektu: https://www.marketanovak.cz/ne-objevene-tvare-pamatek
Sourozenci PONERovi a zámek Rajec nad Svitavou
Příběh fotografie:
Na fotografii vidíte jižní křídlo zámku. Svou atmosférou připomíná zámek i terasovitá zahrada italské provincie. Zámek Stekník nechal postavit kolem poloviny 18. století hrabě Jan František Kulhánek z Klaudensteinu z lásky pro svou nevěstu, říšskou hraběnku Marii Francizku z Hohenembs. Nejprve provedl rozsáhlé rokokové úpravy zámku a poté založil pro svou budoucí ženu i krásnou italskou terasovitou zahradu bohatě zdobenou plastikami a dekorativními vázami, prý aby jí připomínala její domovinu, severní Itálii.
Poškozená omítka zámku, více než 40 let stará, koresponduje se stavem mnoha významných historických památek této oblasti. Nedaleký Žatec nabízí při návštěvě Stekníku mnoho zajímavých historických staveb.
Osobnost:
Sandra Marková je česká módní návrhářka a designerka. Vystudovala střední a vyšší odbornou školu oděvního návrhářství v Praze. Již na střední škole získala řadu ocenění. V současné době tvoří pod značkou Sandra Mark. Pro její šaty přijíždí lidé z různých koutů Evropy. Sandra obléká také řadu českých osobností. Její šaty jste mohli vidět například na vyhlášení České Miss, kde oblékla finalistky do večerních rób. Nyní chystá kolekci pro Českou Miss Leu Šteflíčkovou na Miss Universe.
Sandru jsem na focení vybrala proto, jelikož je podle mě jedna z nejlepších českých módních návrhářek. Její tvorba je precizní a romantická. Líbí se mi na ní, že přes všechny své profesní úspěchy je Sandra velmi milá a skromná dívka se srdcem na dlani.
Příběh fotografie:
Fotografie pochází z hlavního tzv. tanečního sálu. Ten je umístěn nad přízemní salou terrenou. Krásná výmalba sálu představuje antický chrám s vyobrazením čtyř živlů. Pochází z dílny významného malíře Krystopha Seckela, mistra perspektivní malby, který se podílel i na výzdobě Španělského sálu Pražského hradu. Rozhozené šaty Sandry Mark vám mohou připomenout květ, motiv tolik typický pro výzdobu zdejšího rokokového zámku. Setkáte se s ním zde na malbách na stěnách i na stropech, na štukové výzdobě interiérů i na bohaté fasádě exteriéru. Na fotografii jsme přiznali současné opravy původních dřevěných parket, protože jsou autentickým vyprávěním o stavu památky, která prochází restaurováním.
Fotografie, autor projektu: Marketa Novak
Osobnost: Sandra Mark
Místo: zámek Stekník
Výherní mise soutěže UŽ VÍM České spořitelny
Šaty: Sandra Mark
Vizáž: Tereza Dellamária
Projekt „(Ne) objevené tváře památek“ vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem
Eva Toulová a zámek Valeč
Příběh fotografie:
První fotografie ze zámku Valeč pochází z nejlépe zachovalé a restaurované místnosti. Jako můžete vidět Evu Toulovou v pohybu, tak i tento zámek má velmi pohnutou historii. Většina původních interiérů zanikla s požárem v roce 1976, kdy zámek sloužil jako dětský domov. Tento sál se jmenuje Braunův na počest jednoho z nejlepších barokních sochařů u nás, Matyáše Bernarda Brauna. Braun je autorem například části sochařské výzdoby Karlova mostu a vyzdobil také zámecký park a kostel Nejsvětější Trojice ve Valči. Zde v sále můžete obdivovat krásné intarzované podlahy.
Osobnost:
Eva Toulová je mladá režisérka. Vystudovala režii na FAMU, natočila tři celovečerní filmy Šťastná, Camino na kolečkách a Jak se moří revizoři, který právě jde do kin. Kromě filmu se však také věnuje psaní a malování, napsala několik knih například Vanitas, Šťastná, Sedmero vran či Alenka v údivu. Evu Toulovou jsem do projektu vybrala s původní myšlenkou, kdy jsem chtěla lidem poukázat na mladé nadějné umělce. Eva jako renesanční člověk mě zaujala, navíc se mi libí, že vychází z české umělecké tvorby svou jemností a pozitivním laděním k životu.
Příběh fotografie:
Trochu netradiční kompozici u této fotografie jsem zvolila jako kontrast pobořeného schodiště s renovovanou vnější podobou zámku. Při prvním pohledu mi tato scenérie připomněla, že většina staveb, jako je tato, stojí na mnohem starších základech. Výsledná podoba je pak výsledkem mnoha set let přestaveb. Na místě dnešního zámku dříve stával gotický hrad nebo tvrz. Interiér zámku je však před renovací, a tak spíše připomíná stav schodiště než mohutné stavby v pozadí.
Fotografie, autor projektu: Marketa Novak
Osobnost: Eva Toulová
Místo: zámek Valeč
Mise soutěž Už vím – České spořitelny
Šaty: PONER
Projekt „(Ne) objevené tváře památek“ vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem
Více o zámku: https://www.zamek-valec.cz/cs
Více o projektu: https://www.marketanovak.cz/ne-objevene-tvare-pamatek
Hanka Zemanová a zámek Raduň
Příběh fotografie:
Další fotografii jsem umístila do prostoru, kde mne zaujalo krásné vyřezávané schodiště z 19 století.
Na místě zámku stával původně gotický hrad, později přestavovaný renesančně a barokně. Jeho dnešní podoba je výslednicí empírových a historizujících proměn, které provázely někdejší sídlo knížat Blücherů z Wahlstatu po celé 19. století. V roce 1903 bylo adaptováno zámecké podkroví, do jehož jižní části vedlo schodiště z vyřezávaného dubu. Z oken nové zámecké knihovny a své soukromé pracovny shlížel zámecký pán do údolí na zámecký park a rybník. V jeho hladině se dodnes odráží romantická silueta zámku s věžemi a terasami hradební zdi.
Osobnost:
Hanka Zemanová je spisovatelka zaměřující se na bio potraviny a bio zemědělství. V podstatě se jedná o zdravý a ekologický přístup k potravinám a jejich pěstování. Má za sebou již několik knih, její první kniha Biokuchařka vyšla v nákladu přesahujícím 100 000 výtisků. Během focení jsem byla nadšená jak energická a silná žena to je. Myslím, že ona sama je nejlepším důkazem, že zdravý životní styl se odráží v celém člověku :)
Příběh fotografie:
Fotografie pochází z krásných zámeckých zahrad zámku Raduň. Hanka drží v ruce košík s bylinkami pěstovanými v zahradě určené pro kuchyňské byliny a léčivky. Ta navazovala na horní okrasnou zahradu s empírovou oranžerií. Zahrada i oranžerie z roku 1826 byly v poválečných letech zcela zdevastované. Jejich obnova patří k výjimečným projektům Národního památkového ústavu. Květy subtropické i domácí vegetace a vůně citrusovníků a jejich plně dozrálé plody těší veřejnost již od roku 2004.
Fotografie, autor projektu: Marketa Novak
Osobnost: Hana Zemanová
Místo: zámek Valeč
Mise soutěž Už vím – České spořitelny
Šaty: Sandra Mark
Projekt „(Ne) objevené tváře památek“ vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem
Více o zámku: https://www.zamek-radun.cz/cs
Více o projektu: https://www.marketanovak.cz/ne-objevene-tvare-pamatek