O mne

Těší mne Váš zájem o mou tvorbu. K profesionální fotografii jsem se dostala přibližně před šesti lety. Za svou kariéru jsem pracovala pro mnoho velkých firem a podniků jako portrétní, interiérový i produktový fotograf. Několik let jsem byla dvorním fotografem firmy Horse and Glamour s.r.o., kde jsme se zaměřovali na focení klientů s filmovými koňmi. Mnoho let jsem se také plně věnovala svatební fotografii. Během práce jsem vystudovala obor Křesťanského um
ění na Univerzitě Karlově, který dodnes velmi ovlivňuje mé myšlení i tvorbu. 
   Pohádková témata mne doprovázela od počátků fotografie mým hlavním zájmem se však stala až v posledních letech, kdy jsem musela svou práci omezit kvůli zdravotním obtížím, které přetrvávají dodnes. Velmi si tak vážím každého dne, kdy mohu vytvářet obrazy svého vnímání. 
Právě za tyto poslední roky, jsem však získala za svou fantaskní, pohádkovou tvorbu mnoho ocenění u nás i v zahraničí. První místo v Londýnské Monovision award v kategorii Portrét, třetí místo Fine art photo award ve stejné kategorii. Druhé místo v Barcelonské Dodho magazínu, díky které mi byla nabídnuta účast na výstavě v Paříži mezi světovou špičkou svého oboru (Broken Shaden, Bella Kotak, Lara Zankoul a další). Mé fotografie byly v posledních dvou letech vybrány asociací profesionálních fotografů mezi reprezentaci ČR na WPC.
V současnosti spolupracuji s americkým magazínem Enchanted living a Československou fotografií pro kterou píši články o své tvorbě.

   Poslední roky, se však také zaměřuji na vzdělávání, které je historickou tradicí naší rodiny. Od roku 2017 působím jako učitelka fotografie na střední odborné škole. Pořádám své vlastní kurzy a příležitostně spolupracuji jako lektor ve FotoŠkodě.
   Vlivem osobních zkušeností se však stále více zapojuji do charitativních a uměleckých projektů, které mé tvorbě dávají hlubší smysl. Ráda bych svými příběhy předala lidem lásku, porozumění a obdiv k přírodě. Chtěla bych také předat svým příběhem to, že se nikdy nesmíme vzdát, přes všechny těžkosti bych nikdy nevěřila, že budu stát tam, kde jsem dnes... 


 

Marketa Novak

About me

I started to work as a professional photographer just prior to enrolling to study the history of art at Charles’ University in Prague. I have worked for a number of companies, for example as a portrait and interior photographer, and I have been able to have a go at the majority of photographic genres. During these years, I was also a highly sought-after wedding photographer. I have however also carried on with my own romantic creation, which provided me with a vent for my feelings and with an escape from life’s challenges. In addition, I was approached by the company Horse and Glamour, specia- lizing in film horses’ photography

I have received numerous awards for my work, both in the Czech Republic and abroad. As my motto, I have adopted the im- pressionist painter Renoir’s words “There are too many unpleasant things in life as it is without creating still more of them“. I have also been devoting a lot of time to working with children and their education.Since last autumn, I have significantly limited all my photographic activities due to health reasons, except for my own creation which I do for living. Throughout 2017, I have been taking photographs exclusively with the help of assistants holding my ca- mera for me, and I would therefore like to thank them all for their contribution to this lovely achievement. Since the beginning of this academic year, I have been teaching photography at an art school. In the future I plan to work on new projects and to collaborate with more education centres and artists as I find education to be the most meaningful project of all so far.

Marketa Novak